Produkcja i sprzedaż floku oraz papieru flokowanego

Flokowanie

Flok (ang. "flock") jest to najprościej ujmując bardzo krótko cięte włókno, najczęściej wiskozowe (rayon) lub poliamidowe (nylon). Nanosi się je na dedykowane podłoże stosując odpowiednie kleje oraz z użyciem jednej z dostępnych obecnie metod flokowania.
Najczęściej będzie to urządzenie elektrostatyczne (elektrostat), w którym flok poprzez kontakt z wysokonapięciową elektrodą znajdującą się w urządzeniu otrzymuje ładunek elektrostatyczny i zostaje przyciągnięty dzięki różnicy potencjałów do podłoża pokrytego klejem, zachowując jednocześnie prostopadły do niego kierunek. Więcej informacji na temat dostępnych obecnie urządzeń służących do nanoszenia floku znajduje się w dziale "maszyny i urządzenia".
Papier flokowany znacznie ułatwia stosowanie floku wszędzie tam, gdzie utrudnione jest jego bezpośrednie nanoszenie, liczą się potencjalne koszty inwestowania w urządzenie flokujące, jego stosowanie podyktowane jest większą wydajnością pracy lub zwykłą wygodą zastosowania. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju opakowania i elementy o płaskich, geometrycznych powierzchniach.

Zastosowania

Zastosowań floku obecnie jest tak wiele, że trudno było by je tu wszystkie wymienić a mimo to wciąż znajdują się nowe nie zagospodarowane obszary do wykorzystania - liczy się pomysłowość i chęć eksperymentowania.

Najczęściej są to:
  • motoryzacja (uszczelki; prowadnice; dywaniki "welurowe"; wykładziny; schowki; tuning optyczny i funkcjonalny wnętrza - konsole, boczki drzwi, półki bagażnika, czy nawet cała tapicerka; oraz wiele innych zastosowań)
  • szeroko rozumiane opakowania (wszelkiego rodzaju "miękko wyściełane" wytłoczki z tworzyw sztucznych - tzw. blistry, kształtki ze styropianu lub drewna; pudełka do biżuterii, sztućców czy kosmetyków; butelki na alkohole lub kosmetyki; gąbka flokowana; kolekcjonerskie lub okolicznościowe opakowania na płyty CD/DVD/BD; pudełka na specjalne edycje filmów lub gier; etui na telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i inne delikatne przedmioty; walizki do precyzyjnego sprzętu pomiarowego itp.; etui na okulary)
  • aranżacja wnętrz (tapety flokowane "welurowe"; firany; kasetony; elementy mebli i innego wyposażenia)
  • ozdoby i pochodne (bombki choinkowe; zielone lub "ośnieżone" choinki; zabawki; figurki; wstążki; makiety - np. sztuczna trawa lub "futro"; piłki; biżuteria; tasiemki ozdobne)
  • przemysł (nadruki na odzieży; loga i wzory; flokowanie materiałów tekstylnych - tkaniny, materiały obiciowe itp.; wałki do farb i lakierów; wałki czyszczące do maszyn; uszczelnienia, również połączeń ruchomych; wygłuszenia; izolacja termiczna; taśmociągi i podajniki; zabezpieczenia zewnętrzne delikatnych, łatwo rysujących się elementów na czas transportu; materace i sofy flokowane; wkładki do butów i pochodne; kapelusze; kaski)
  • inne (pędzelki i poduszki kosmetyczne; trumny; urny; kasetki i szufladki na numizmaty oraz inne artykuły kolekcjonerskie; wieszaki do ubrań; efektowne wizytówki)

Nasza oferta

W ciągłej sprzedaży posiadamy flok wiskozowy w dwóch długościach: 0,5mm oraz 1mm oraz w kilku podstawowych kolorach (według wzornika).
Na życzenie klienta, przy zamówieniach powyżej 20kg możemy wyprodukować dowolny kolor, według dostarczonej przez Klienta próbki.

Posiadamy także flok poliamidowy w kilku najczęściej stosowanych kolorach (według wzornika) i dwóch długościach.
Flok poliamidowy cechuje się znacznie większą od floku wiskozowego odpornością na zagniatanie oraz inne "trudne" warunki użytkowania. Jest on najczęściej stosowany w motoryzacji oraz na przedmiotach narażonych na częste oddziaływania mechaniczne.

Papier flokowany dostępny jest w ciągłej sprzedaży w rolkach po około 25m2 (54cm x 50m). Kolory podstawowe (według wzornika) w sprzedaży od jednej rolki. Inne kolory, według próbki Klienta dostępne na specjalne zamówienie, przy minimum 10 rolkach.

Wzornik kolorów floku poliamidowego
(kliknij na obrazku aby pobrać plik) karta kolorów poliamid
Wzorniki kolorów floku wiskozowego oraz papieru flokowanego dostępne będą wkrótce